Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Horyzont Geodezja Kamil Rynkowski

Olsztyn

27

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Rola geodety w procesie inwestycyjnym

Autor: Horyzont Geodezja Kamil Rynkowski, publikacja: 2021-03-26

Proces inwestycyjny to szereg wielu czynności i kolejnych etapów następujących bezpośrednio po sobie, a prowadzących do ukończenia zamierzenia budowlanego. Nierzadko spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. Zakończenie projektu sukcesem wymaga ogromnej wiedzy technicznej, prawnej, jak również umiejętności poruszania się po urzędniczych arkanach bądź też znalezienia odpowiednich partnerów, profesjonalistów w danej branży.

Usługi geodezyjne w procesie inwestycyjnym

Usługi geodezyjne – krok po kroku

Jednym z fachowców, którego na pewno będziemy potrzebowali, jest właśnie geodeta. Z jego pomocą przeniesiemy wizję architekta bezpośrednio z ekranu komputera wprost na naszą działkę, a na końcu uzyskamy dokumentację niezbędną do odbioru i pozwolenia na użytkowanie.

Zacznijmy od początku, kupiliśmy działkę, wybraliśmy projekt wymarzonego domu i co dalej? W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy granice naszej działki są widoczne w terenie (tzn. punkty graniczne wyznaczające kontur działki). Są one oznaczone w sposób trwały, najczęściej poprzez betonowy kamień z krzyżem.

Jeżeli nie, to:

  1. Pierwszą usługą, którą powinniśmy zamówić u geodety, jest wznowienie znaków granicznych. Geodeta, analizując źródłowe materiały archiwalne, badając księgi wieczyste oraz wszelkie inne dokumenty, dostarczone przez zainteresowanych, a pozwalające ustalić położenie punktów przedmiotowych, stabilizuje punkty graniczne na działce. Następnie zawiadamia zainteresowanych o dacie przeprowadzenia czynności geodezyjnych oraz spisania stosownego protokołu. Sporządza wymaganą przepisami dokumentację techniczną podlegającą włączeniu do Państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
  2. Kolejną usługą będzie wykonanie mapy do celów projektowych, która to jest opracowaniem kartograficznym, odzwierciedlającym sytuację terenową. Stanowi materiał wyjściowy do opracowania projektu zagospodarowania działki przez architekta oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Podczas wykonywania mapy, pomiarowi podlegają obiekty sytuacyjne oraz wysokościowe, takie jak: elementy ewidencji gruntów i budynków (EGiB), uzbrojenia terenu, obiekty małej architektury, pokrycia terenu, drzewa, chodniki, krawężniki, ogrodzenia itp.
  3. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę geodeta może przystąpić do geodezyjnego opracowania projektu budowlanego i wyznaczenia go w terenie. Z przeprowadzonych czynności geodeta sporządza szkic tyczenia, jak również dokonuje stosownego wpisu w dzienniku budowy. Wytyczeniu podlegają zazwyczaj osie konstrukcyjne oraz punkty charakterystyczne obiektu budowlanego. W przypadku jednorodzinnego budynku mieszkalnego geodeta wyznacza tzw. ramę budynku, czyli przecięcia najbardziej zewnętrznych osi projektu. Wyznaczenia dokonuje się na drewnianych konstrukcjach – ławach ciesielskich pozwalających prowadzić prace ziemne bez uszkodzenia punktów wyznaczonych.
  4. Ostatnim etapem współpracy z geodetą będzie zamówienie mapy z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. W ramach tego opracowania geodeta wykonuje pomiar wybudowanych obiektów, porównuje i stwierdza zgodność ich usytuowania z planem zagospodarowania działki (projektem) oraz sporządza dokumentację niezbędną do ujawnienia zmian w Państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz w ewidencji gruntów i budynków.
  5. Ponadto pomoc geodety może okazać się nieoceniona przy wszelkiego rodzaju niestandardowych zadaniach, które pojawiają się przed inwestorem w trakcie trwania procesu inwestycyjnego, jak chociażby specjalistyczne pomiary wykonywane z użyciem drona, fotoinspekcje miejsc trudno dostępnych, pomiary płaszczyznowości posadzek, pomiary przemieszczeń i odkształceń, objętości mas ziemnych i wiele innych.
Mapy geodezyjne

Jak wybrać dobrego geodetę?

Przede wszystkim upewnijmy się, czy dany geodeta, realizujący daną pracę, posiada odpowiednie uprawniania zawodowe. Dla czynności opisanych powyżej będzie to zakres 1. i 2. Stawiajmy na firmy z ugruntowaną pozycją, polecane przez znajomych, dobrze oceniane przez klientów, z odpowiednim doświadczeniem i realizacjami na koncie. 

Życzymy trafnych wyborów przy doborze partnerów do realizacji wymarzonych projektów. Do zobaczenia na budowie.

Geodeta - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 974 Geodetów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o geodezji